Ciśnienie tętnicze i żylne – fizjologia

Co to jest ciśnienie tętnicze i żylne, jak to określa się i jakie czynniki od niego zależą – ważne jest, aby wiedzieć o pacjentach z nadciśnieniem tętniczym i ich krewnych.

Bardzo często pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze, po prostu nie rozumieją, o czym mówią, ponieważ nie znają fizjologii człowieka i funkcji przepływu krwi.

O tym, czym jest ciśnienie tętnicze i żylne, co zależy od i pod wpływem powstających czynników, szczegółowo omówiono poniżej.

Rozumiejąc fizjologię osoby, pacjentowi łatwiej będzie zrozumieć, co się z nim dzieje, i być w stanie samodzielnie kontrolować ciśnienie tętnicze i żylne, rozpoznać atak na czas i samodzielnie pomóc sobie.

ReCardio - lek normalizujący funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Obniża ciśnienie krwi, eliminuje bóle głowy, normalizuje funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zatrzymuje ataki arytmii.

Lek ReCardio na nadciśnienie

Jest dostępny w postaci kapsułek, nie wpływa niekorzystnie na wątrobę i nie ma skutków ubocznych. Na głównej stronie naszej witryny możesz przeczytać szczegółowy opis Recardio, dowiedzieć się o jego składzie i zasadzie działania komponentów.

Czym jest presja

Ciśnienie krwi to ciśnienie krwi w naczyniach na ich ścianach. Ciśnienie jest konieczne, aby krew mogła przepływać przez ludzki układ krwionośny, a zatem przeprowadzane są ważne procesy metaboliczne.

Ciśnienie może być tego rodzaju:

    

 • Tętnicze – powstające w tętnicach;
 •   

 • Żylne – powstające w żyłach;
 •   

 • Kapilary – powstające odpowiednio w naczyniach włosowatych.

Ciśnienie krwi zależy od siły skurczów mięśnia sercowego i ilości krwi wydalanej z serca w momencie skurczu. Następujące czynniki wpływają również na ciśnienie krwi:

    

 1. Całkowita objętość krwi – im większa, tym wyższe może być ciśnienie.
 2.   

 3. Lepkość krwi – jeśli krew jest zbyt lepka, przepływ krwi spowalnia, a ciśnienie odpowiednio spada.
 4.   

 5. Ciśnienie w klatce piersiowej i brzuchu podczas oddychania.

Ciśnienie krwi zależy również od elastyczności ścian naczyń, ich zdolności do zwężania się i rozszerzania oraz od wytrzymałości oporu małych naczyń obwodowych – naczyń włosowatych i tętniczek.

Kiedy lewa komora serca kurczy się, około 70 ml krwi jest wydalane do aorty sercowej. To obniżenie nazywa się skurczem, ponieważ górny wskaźnik ciśnienia krwi jest również nazywany skurczowym.

Ta objętość krwi nie może natychmiast przejść przez naczynia, ponieważ ściany aorty są rozciągnięte, a ciśnienie krwi na nich wzrasta. Tak powstaje skurczowe ciśnienie krwi.

Następnie zastawka aortalna serca zamyka się – proces ten nazywa się rozkurczem, a odpowiednio niższe ciśnienie jest rozkurczowe. Ściany aorty i dużych naczyń, które zostały rozciągnięte podczas skurczu pod ciśnieniem krwi, kurczą się i wracają do pierwotnego stanu. Krew jest wypychana dalej do naczyń włosowatych.

Nacisk na ściany naczyń krwionośnych, gdy krew przemieszcza się do naczyń włosowatych, zmniejsza się, a pod koniec rozkurczu osiąga wartość minimalną – w ten sposób powstaje ciśnienie rozkurczowe. A wartość, że różnica między formami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego nazywa się ciśnieniem tętna.

Ciśnienie kapilarne to ciśnienie w naczyniach obwodowych, naczyniach włosowatych i tętniczkach, stopień przepuszczalności ścian naczyń włosowatych odgrywa w tym ważną rolę. Ciśnienie żylne zależy od dwóch głównych czynników:

    

 • Tonus naczyń żylnych;
 •   

 • Ciśnienie krwi w prawym przedsionku.

Wskaźniki ciśnienia, tętniczego, żylnego i włośniczkowego zmniejszą się wraz z usunięciem naczyń krwionośnych z serca. Na przykład w aorcie serca zdrowego człowieka ciśnienie wynosi około 140/90 mm. Hg. Art. W dużych naczyniach tętniczych, w tym przedramieniu, gdzie ciśnienie mierzy się zwykle za pomocą tonometru, ciśnienie wyniesie już 120/70 mm. Hg.Sztuka, która jest najlepszym wskaźnikiem.

W naczyniach obwodowych liczby te zmniejszono do 40 mm. Hg. Art. i do 10-15 mm. Hg. Art. Ciśnienie krwi może być ujemne w górnej i dolnej żyle głównej oraz w dużych żyłach szyi.

Jak działa regulacja ciśnienia

Krew przepływa przez naczynia krwionośne i naczynia włosowate dokładnie z powodu ciśnienia krwi. W ten sposób zachodzi proces wymiany między naczyniami włosowatymi a substancją międzykomórkową, a tkanki są odżywione i dotlenione.

Przeczytaj artykuł -   Ile wody do picia z nadciśnieniem tętniczym - czy można dużo pić

Ciśnienie krwi zapewnia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych we wszystkich narządach i tkankach, dlatego ważne jest, aby pozostało stabilne.

Stabilność ciśnienia krwi odbywa się poprzez samoregulację. W ścianach naczyń są baroreceptory. Większość z nich znajduje się w łuku aorty, zatoce szyjnej, naczyniach mózgu i serca. Jeśli występuje odchylenie ciśnienia krwi, górne lub dolne, w jednym lub drugim kierunku, wówczas te baroreceptory natychmiast reagują.

Impulsy z baroreceptorów przez włókna nerwowe wchodzą do centrum regulując funkcjonowanie naczyń krwionośnych znajdujących się w rdzeniu przedłużonym i tonizują je. Następnie impulsy są przekazywane do naczyń krwionośnych – podnosi się również ton ich ścian i zmienia się obwodowy opór dla przepływu krwi.

Praca mięśnia sercowego również się zmienia i stopniowo ciśnienie krwi wraca do normy. Ta fizjologia nazywana jest zasadą samoregulacji ciśnienia krwi.

Na centrum naczynioruchowe wpływają również tak zwane substancje humoralne, które są wytwarzane przez różne narządy wewnętrzne. W szczególności są to hormony adrenaliny i noradrenaliny syntetyzowane w nadnerczach. Stopień ton centrum naczynioruchowego zależy od ich wzajemnego oddziaływaniadwa wpływy – nerwowy i humoralny.

Jeśli efekt ten powoduje wzrost tonu ośrodka regulacyjnego i naczyń krwionośnych, aw rezultacie wzrost ciśnienia krwi, nazywa się to presją. Przeciwnie, jeśli ton zmniejsza się, a wskaźniki ciśnienia maleją, mówią o działaniu depresyjnym.

Jakie metody mierzą ciśnienie krwi

Istnieją dwie główne metody pomiaru ciśnienia krwi:

Bezpośrednią metodę w praktyce medycznej stosuje się do określenia ciśnienia w żyły. Jeśli dana osoba jest zdrowa, waha się od 80 do 120 mm. woda st.

Jeśli mówimy o pośrednim pomiarze ciśnienia krwi, najbardziej popularna jest metoda Korotkowa. W tym samym czasie pacjent powinien usiąść lub położyć się, a ramię jest wyciągnięte na bok wewnętrzną powierzchnią do góry. Urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi musi być zainstalowane w taki sposób, aby zarówno on, jak i tętnica, na której będzie mierzone ciśnienie, znajdowały się na tym samym poziomie co serce.

Urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi to mankiet podłączony do monometru. Na przedramieniu pacjenta nakłada się mankiet, pod nim stetoskop umieszcza się w okolicy dołu łokciowego, aby słuchać tętnicy. Następnie powietrze jest pompowane do mankietu, aż światło tętnicy zostanie całkowicie zwężone – nie słychać pulsacji tętnicy przez stetoskop.

Następnie powietrze jest stopniowo uwalniane. W tym momencie, gdy ciśnienie skurczowe staje się wyższe niż ciśnienie w mankiecie, krew zacznie przepływać przez ściśnięty odcinek tętnicy z siłą – można to usłyszeć przez stetoskop. Wskaźniki manometru zarejestrowane w tym samym czasie będą wskaźnikami skurczowego ciśnienia krwi.

Jeśli nadal będziesz powoli wypuszczać powietrze z mankietu, przeszkoda w przepływie krwi będzie coraz mniejsza, hałas będziestukanie jest słabsze i ostatecznie całkowicie zanika. Manometr w tym momencie uważany jest za rozkurczowe ciśnienie krwi.

U zdrowej osoby w spoczynku (ale nie po snu) w wieku od 18 do 45 lat wskaźniki ciśnienia 120/70 mm są uważane za normalne. Hg. Art. Niewielkie odchylenia w jednym lub drugim kierunku są dopuszczalne, ale nie więcej niż 10-15 jednostek. Wraz z wiekiem, gdy zmniejsza się elastyczność ścian naczyń krwionośnych, wzrasta ciśnienie krwi, szczególnie w odniesieniu do ciśnienia skurczowego.

Aby ustalić, w jakim wieku presja będzie normalna, stosowana jest prosta formuła:

PIEKŁO max. = 100 + B

PIEKŁO max. oznacza maksymalne dopuszczalne ciśnienie krwi, jeśli wynik jest wyższy, oznacza to, że u pacjenta rozwija się nadciśnienie tętnicze. W oznacza wiek pacjenta. Na przykład 100 + 35, gdzie 35 oznacza wiek pacjenta, będzie wynosić 135, to znaczy dopuszczalne skurczowe ciśnienie krwi wynosi 135 mm. Hg. st.

Dopuszczalne wahania górnego ciśnienia krwi wynoszą od 100 do 140 mm. Hg. st.

Przeczytaj artykuł -   Nadciśnienie nefrogenne - objawy i leczenie nadciśnienia

Dopuszczalne wahania niższego ciśnienia krwi wynoszą od 60 do 90 mm. Hg. st.

Jeśli liczby te zostaną przekroczone i nie powrócą do normy po kilku kolejnych pomiarach w ciągu dwóch tygodni, istnieją wszelkie powody, by podejrzewać rozwój nadciśnienia.

Dlaczego rozwija się nadciśnienie

Najczęstszym czynnikiem, pod wpływem którego może rozwinąć się nadciśnienie, jest ciągły stres nerwowy i emocjonalny trzęsie Mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jeśli dana osoba jest ciągle bardzo zmartwiona, nadnercza intensywnie wytwarzają adrenalinę i noradrenalinę i wrzucają je do krwi.

Prowadzi to do wzrostu ciśnienia. Jeśli pacjent się pozbierai brać środki uspokajające i uspokajające, presja również się normalizuje. Ale jeśli naprężenia i skoki ciśnienia będą występować stale, w końcu naczynia rozwiną nawyk zwężania się i ciśnienie będzie stale rosło.

Ponadto patologia narządów wewnętrznych może być przyczyną nadciśnienia tętniczego:

    

 • Niewydolność nerek;
 •   

 • Choroby serca i naczyń krwionośnych;
 •   

 • Zaburzenia nerwowe.

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępną chorobą. Przez większość czasu może się nie czuć. Stopniowo ciało zaczyna dostosowywać się do stale wysokiego ciśnienia krwi, a pacjent nie odczuwa już dyskomfortu. A jeśli nie ma nieprzyjemnych objawów, nie jest wymagane leczenie.

Robienie tego kategorycznie nie jest zalecane, ponieważ nadciśnienie jest nieodwracalnym stanem, nie można go już całkowicie wyleczyć, można kontrolować wskaźniki ciśnienia krwi tylko wtedy, gdy przestrzegasz wszystkich zaleceń lekarza. Jeśli nastąpił gwałtowny skok ciśnienia krwi, pomogą tylko leki przeciwnadciśnieniowe, powinny one stale mieć nadciśnienie.

Wiedząc, jak powstaje ciśnienie krwi i od czego ono zależy, za pomocą środków zapobiegawczych możesz zapobiec gwałtownemu wzrostowi wskaźników i żyć pełnią życia, bez leków i hospitalizacji. Przede wszystkim powinieneś unikać stresu i bardzo żywych emocji.

Należy przestrzegać reżimu pracy i prowadzić spokojny, zrównoważony styl życia, unikając wstrząsów. Oczywiście musisz zapomnieć o złych nawykach i stale monitorować dietę, unikając gwałtownego wzrostu masy ciała i otyłości.

Ważne jest, aby jeść więcej owoców i warzyw, bogatych w witaminy, minerały i błonnik oraz porzucić sól. Musisz ćwiczyć umiarkowanie, preferowana jest joga, wędrówki piesze i jogging na świeżym powietrzu. Film w tym artykule mówi o fizjologii i anatomii układu sercowo-naczyniowego.

Lek Recardio przeciwko nadciśnieniu zwalcza główną przyczynę wysokiego ciśnienia krwi - hormony stresu (kortyzol, adrenalina). To z ich powodu dochodzi do wzrostu częstości akcji serca, serce działa do granic możliwości, pompując więcej krwi.

ReCardio lek zmniejsza szkodliwe działanie hormonów poprzez przywrócenie metabolizmu tlenu. W rezultacie działanie wszystkich składników ma złożony wpływ na organizm, przyczyny choroby są eliminowane. Tak więc u pacjentów poziom cukru i cholesterolu spada, nadwaga znika.

Ponadto Recardio jest zalecany dla tych, którzy wracają do zdrowia po udarze, ponieważ dzięki połączonemu działaniu naturalnych ekstraktów w kapsułkach odnowa ciała będzie znacznie łatwiejsza.

Zalecamy przeczytanie recenzji pacjentów i opinii kardiologa na temat Recardio.

Życzymy ci zdrowia!

Rating
( No ratings yet )