Mapa strony Polityka prywatności

Kawa podnosi lub obniża ciśnienie krwi

Wszyscy znają tonizujące, pobudzające właściwości tak popularnego gorącego napoju jak kawa – czy to naprawdę zwiększa, czy zmniejsza ciśnienie?

Ci, którzy lubią rozpieszczać się rano, a nie tylko filiżankę mocnego, aromatycznego napoju, często interesują się pytaniem – czy kawa zwiększa, czy zmniejsza ciśnienie?

Czy mogę pić kawę z nadciśnieniem? Jak czarna herbata wpływa na ciśnienie krwi u ludzi?

Napoje kawowe zwiększają ciśnienie – wielu jest tego pewnych, a jeśli odczuwają rzekome objawy rzekomo niskiego ciśnienia krwi (senność, letarg, zmęczenie), natychmiast piją dużą filiżankę mocnej, gorącej kawy, aby ją znormalizować.

Lub odwrotnie, jeśli dana osoba ma wysokie ciśnienie krwi, nie chce delektować się porcją swojego ulubionego espresso lub latte.

ReCardio - lek normalizujący funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Obniża ciśnienie krwi, eliminuje bóle głowy, normalizuje funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zatrzymuje ataki arytmii.

Lek ReCardio na nadciśnienie

Jest dostępny w postaci kapsułek, nie wpływa niekorzystnie na wątrobę i nie ma skutków ubocznych. Na głównej stronie naszej witryny możesz przeczytać szczegółowy opis Recardio, dowiedzieć się o jego składzie i zasadzie działania komponentów.

Jak kawa działa na osobę

Jak właściwie działa kawa – czy ciśnienie wzrasta lub maleje przy regularnym stosowaniu? A może w ogóle nie ma wpływu na ciśnienie krwi? Liczne badania wykazały, że gorący napój z ziaren kawy wpływa na ciśnienie krwi, ale w nieco inny sposób niż się powszechnie uważa.

Ziarna kawy zawierają kofeinę w dużych ilościach, substancję, która jest jednym z najsilniejszych naturalnych stymulantów. Herbata zawiera również kofeinę, ale nie w takich ilościach, więc herbata ożywia mniej.

Sama kofeina ma większy wpływ na ośrodkowy układ nerwowy niż na układ sercowo-naczyniowy. To tłumaczy silne działanie pobudzające kawy.

Centralny układ nerwowy człowieka wytwarza adenozynę – jest to substancja czynnauczestniczy w licznych procesach metabolicznych organizmu, a ponadto przekazuje impulsy nerwowe do receptorów mózgu odpowiedzialnych za tłumienie aktywności. Im bardziej aktywnie wytwarzana jest adenozyna, tym szybciej człowiek się męczy, zmniejsza się jego zdolność do pracy i pojawia się senność.

Kofeina jest w stanie hamować produkcję adenozyny, receptory nie otrzymują impulsów o zmęczeniu i potrzebie relaksu, dlatego osoba czuje się bardziej energiczna i aktywna. To wyjaśnia stymulujący efekt porcji Americano, Mocha lub Cappuccino.

Ale przy wysokiej zawartości kofeiny w jednej porcji napoju – na przykład w podwójnym espresso – może wystąpić krótkotrwały skurcz naczyń. A to naprawdę pociąga za sobą niewielki wzrost ciśnienia krwi, a pierwsze objawy wysokiego ciśnienia krwi pojawiają się na przykład u kobiet.

Ponadto kofeina jest bodźcem do intensywnej produkcji adrenaliny. Substancja ta również poprawia wydajność, jakby otwierała drugi wiatr. Ale jednocześnie wzrasta ciśnienie krwi – nie na długo. Maksymalne stężenie kofeiny jest osiągane 45 minut po spożyciu. Potem spada i po dwóch godzinach ciśnienie wraca do pierwotnego poziomu.

Ale: jeśli dana osoba pije kawę regularnie i dużo, z czasem wskaźniki będą zmniejszać się coraz wolniej, co może prowadzić do utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi. Zwłaszcza jeśli później pójdzie się opalać lub w saunie.

Przeczytaj artykuł -   Ciśnienie 130 do 80 - to normalne

Działanie kofeiny zależy od kilku czynników:

    

 • Jaka była początkowo presja;
 •   

 • Ile osób piło napoje;
 •   

 • Jak często i jakie stężenie kawy pije.

Jeśli dana osoba jest zdrowa i nie ma nadciśnienia tętniczego, to rano filiżankę kawy i jeszcze jedną na lunch prawie niebrak znaczącego wpływu na jego presję. Wzrost może nastąpić, ale bardzo powoli i potrwa lata, zanim będziemy mogli mówić o patologicznie podwyższonej presji.

Inną rzeczą jest to, że wraz z filiżankami kawy często pojawia się koniak na stole i otwiera się paczka papierosów lub cygar. A rano po wypiciu kawy wiele osób opala się, co znacznie ostro wpływa na ciśnienie, w tym przypadku możemy mówić o poważnym ryzyku szybkiego rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ale wina jest daleka od zwykłej kawy.

Wszyscy mówią o zdolności kofeiny do podwyższania ciśnienia krwi. Ale zapominają, że jest to również środek moczopędny. Dlatego, jeśli ciśnienie jest normalne, a dana osoba wypije 1-2 porcje kawy, jego naczynia będą się rozszerzać, aw połączeniu z działaniem moczopędnym ciśnienie nie tylko nie wzrośnie, ale zmniejszy się, ponieważ płyn zostanie wydalony z organizmu, a krążenie krwi przyspieszy.

Warto również wiedzieć, że im więcej kawy osoba pije, tym mniej jego ciało reaguje na kofeinę. Substancja ta nie jest narkotyczna, ale działa podobnie jak narkotyk – uzależnia.

Oznacza to, że jeśli napój jest pijany raz dziennie rano lub osoba rzadko pije kawę, wówczas, jeśli to konieczne, dodatkowa porcja naprawdę ją pocieszy i doda siły.

Jeśli 3 lub więcej filiżanek zostanie użytych dziennie, dana osoba nie będzie już wywoływać żadnych stymulujących efektów – z wyjątkiem być może bólu głowy i nudności.

Co pić dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym

A co z tymi ludźmi, u których zdiagnozowano już nadciśnienie? Czy naprawdę muszą pić tylko herbatę, czy mogą czasem pić kawę, ale tylko z mlekiem, aw żadnym wypadku nie opalać się i nie kąpać w wannie po tym?

Jeśli u zdrowej osoby pije się kawęnieznaczny i powolny wzrost ciśnienia, następnie u pacjentów z nadciśnieniem proces ten jest szybszy. Jednocześnie ciekawy jest wynik eksperymentu przeprowadzonego przez hiszpańskich naukowców. Według tego eksperymentu u 15% ochotniczek z nadciśnieniem tętniczym po przyjęciu kawy nastąpił wzrost i spadek ciśnienia.

Warto zauważyć, że niektórzy na ogół reagują w odwrotny sposób na pijane espresso – występuje letarg, zahamowanie reakcji, chcesz spać, a bóle głowy mogą ci przeszkadzać. Oczywiście główną rolę w działaniu kofeiny na organizm ludzki odgrywają nie wskaźniki ciśnienia krwi, ale jego indywidualne cechy.

Lekarze mówią: jeśli pijesz nie więcej niż 300 ml napoju o umiarkowanej sile dziennie, nie ma to szkodliwego wpływu na organizm, nawet przy nadciśnieniu. Ma to znaczenie, jak kawa jest spożywana.

    

 1. Czarny najbardziej podnosi presję.
 2.   

 3. Cappuccino i inne rodzaje z mlekiem lub śmietaną nie są tak dramatyczne.
 4.   

 5. Dzięki cytrynie obniża ciśnienie krwi i działa jako środek immunostymulujący na przeziębienia, znacznie bardziej skuteczny niż tradycyjna herbata cytrynowa.
Przeczytaj artykuł -   Objawy i oznaki nadciśnienia tętniczego u mężczyzn i kobiet

Pacjentom z nadciśnieniem zaleca się wybranie odmian, które nie zawierają dużo kofeiny, lepiej niż gruboziarnisty mielenie niż mały. Ważny jest również sposób parzenia kawy. Jeśli chcesz zmniejszyć zawartość kofeiny, należy preferować nie kapanie ekspresów do kawy, ale Turka lub ekspres do kawy.

Jeśli chodzi o herbatę, czarna herbata zawiera kofeinę nawet bardziej niż ziarna kawy, a zatem rozszerza naczynia krwionośne, tonizuje i orzeźwia znacznie szybciej i intensywniej. Różnica polega na tym, że kofeina, która zawiera herbatę, ma nieco inny skład, jej działanie jest łagodniejsze, ale dłuższe.

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym mogą bezpiecznie pić słabą czarną herbatę z cukrem, cytryną lub mmleko – presja z tego nie ucierpi, a może nawet nieznacznie zmniejszyć. Jeśli chcesz szybko znormalizować ciśnienie krwi, powinieneś preferować herbaty odmian zielonych i białych.

Zarówno kawa, jak i herbata to najpopularniejsze gorące napoje na świecie. Są pijani na całym świecie. Niemniej jednak wciąż istnieje wiele mitów na temat tego, w jaki sposób wpływają one na ciało i kondycję ludzką, w co zaskakująco wielu ludzi wierzy. Film w tym artykule wytyczy linię dyskusji o roli kawy w podnoszeniu ciśnienia krwi.

Lek Recardio przeciwko nadciśnieniu zwalcza główną przyczynę wysokiego ciśnienia krwi - hormony stresu (kortyzol, adrenalina). To z ich powodu dochodzi do wzrostu częstości akcji serca, serce działa do granic możliwości, pompując więcej krwi.

ReCardio lek zmniejsza szkodliwe działanie hormonów poprzez przywrócenie metabolizmu tlenu. W rezultacie działanie wszystkich składników ma złożony wpływ na organizm, przyczyny choroby są eliminowane. Tak więc u pacjentów poziom cukru i cholesterolu spada, nadwaga znika.

Ponadto Recardio jest zalecany dla tych, którzy wracają do zdrowia po udarze, ponieważ dzięki połączonemu działaniu naturalnych ekstraktów w kapsułkach odnowa ciała będzie znacznie łatwiejsza.

Zalecamy przeczytanie recenzji pacjentów i opinii kardiologa na temat Recardio.

Życzymy ci zdrowia!

Rating
( No ratings yet )