Ogniotrwałe (oporne) nadciśnienie tętnicze

Oporne na nadciśnienie diagnozuje się w przypadkach, gdy pacjent przyjmuje 3 lub więcej leków, ale ciśnienie się nie zmniejsza

Oporne na nadciśnienie tętnicze diagnozuje się, gdy pacjent przyjmuje trzy lub więcej leków przeciwnadciśnieniowych (bez wątpienia jeden z nich jest lekiem moczopędnym) w dawce zbliżonej do dawki maksymalnej.

W rezultacie normalizacja i stabilizacja wskaźników ciśnienia krwi na wymaganym poziomie jest nadal niemożliwa.

W oparciu o praktykę medyczną można powiedzieć, że ponad 40% pacjentów jest opornych na leczenie przeciwnadciśnieniowe, mimo że lekarz sztywno dostosowuje dawki i łączy leki różnych grup.

Odporne nadciśnienie tętnicze dzieli się z kolei na dwie postacie choroby. Pierwszą formą jest nadciśnienie prawdziwie oporne, a drugą – nadciśnienie pseudooporne.

Należy wziąć pod uwagę przyczyny rozwoju takich postaci choroby, dowiedzieć się, dlaczego leki przeciwnadciśnieniowe nie pomagają naprawić sytuacji i jaki rodzaj leczenia zaleca lekarz?

ReCardio - lek normalizujący funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Obniża ciśnienie krwi, eliminuje bóle głowy, normalizuje funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zatrzymuje ataki arytmii.

Lek ReCardio na nadciśnienie

Jest dostępny w postaci kapsułek, nie wpływa niekorzystnie na wątrobę i nie ma skutków ubocznych. Na głównej stronie naszej witryny możesz przeczytać szczegółowy opis Recardio, dowiedzieć się o jego składzie i zasadzie działania komponentów.

Nadciśnienie pseudooporne: powoduje

Wiele publikacji naukowych poświęconych jest głównym zaleceniom dotyczącym zasad pomiaru parametrów tętniczych. Niemniej jednak wielu lekarzy ciągle gdzieś się spieszy i dość często ignoruje zasady, w wyniku czego prowadzi to do licznych błędów wskaźników ciśnienia krwi, ale pacjent powinien wiedzieć, co oznaczają liczby podczas pomiaru ciśnienia krwi.

Lekarze mogą używać zbyt małego mankietu,mierzyć ciśnienie krwi bez odpoczynku pacjenta, szybko wypuszczać powietrze z mankietu, rejestrować wskaźniki tylko na jednym ramieniu, co jest zasadniczo błędne.

Pseudooporna postać nadciśnienia jest rzadka u pacjentów oraz w sytuacjach, w których klasyczny pomiar ciśnienia krwi nie odpowiada prawdziwym wartościom wskaźników. Z reguły zjawisko to najczęściej obserwuje się u starszych pacjentów, u których w przeszłości występowały zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.

Lekarz może podejrzewać nadciśnienie pseudooporne w następujących przypadkach:

    

 • Nie wykryto uszkodzenia narządu, które było celem.
 •   

 • Ciśnienie krwi w tętnicy ramiennej jest znacznie wyższe niż w kończynach dolnych.
 •   

 • Objawy niedociśnienia podczas przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych, podczas gdy nie ma wyraźnego spadku ciśnienia krwi.
 •   

 • Izolowane skurczowe nadciśnienie tętnicze.

Jak pokazuje powyższe, główny powód zdiagnozowania takiej patologii można nazwać błędem lekarza. Drugi obejmuje niskie przestrzeganie przez pacjenta zaleconej terapii.

Ta okoliczność może wynikać z faktu, że lekarz nie w pełni wyjaśnił zasady leczenia, główne zalecenia dotyczące terapii i tak dalej. W związku z tym pacjent nie zdawał sobie w pełni sprawy z tego, jakie komplikacje mogą wystąpić w przypadku nadciśnienia tętniczego, w wyniku czego ignoruje wiele zaleceń lekarza.

Istnieją również takie powody pseudoopornego nadciśnienia tętniczego:

    

 1. Niewłaściwy schemat leczenia, niewłaściwa częstotliwość stosowania i dawkowania. Na przykład lekarz zalecił zbyt częste przyjmowanie leku, do 5 razy dziennie, jedna tabletka.
 2.   

 3. Niewystarczająca korekta stylu życia. W tej sytuacji terapia zalecana przez lekarza jest dość odpowiednia, jednak pacjent ignoruje optymalną aktywność fizyczną, nie zmienił sięjego dieta zużywa dużo soli i napojów alkoholowych.

W każdym przypadku, jeśli taka diagnoza zostanie postawiona, lekarz zaleca szczegółowe badanie pacjenta w celu znalezienia głównych przyczyn i wyeliminowania ich tak szybko, jak to możliwe.

Nadciśnienie oporne na leczenie: powoduje

W praktyce medycznej istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do tego stanu człowieka. Z kolei każda przyczyna dzieli się również na grupę czynników, które negatywnie wpływają na ciśnienie krwi.

Przeczytaj artykuł -   Niezbędne nadciśnienie tętnicze: co to jest, definicja i leczenie

Jak wspomniano powyżej, głównym powodem tej diagnozy jest nieprawidłowy pomiar ciśnienia krwi. W medycynie istnieje termin „zespół białego fartucha”, który lekarze nie zawsze biorą pod uwagę.

Faktem jest, że często zdarza się, że lekarz działa jako czynnik psychologiczny dla pacjenta, w wyniku czego pacjent zaczyna się martwić, w wyniku czego podczas pomiaru ciśnienia krwi wskaźniki będą wyższe niż w rzeczywistości.

Jeśli chodzi o niskie przestrzeganie terapii, można przypisać jej kilka czynników. Po pierwsze, pacjent nie do końca rozumie, że ważne są nie tylko liczby na tonometrze, ale także jego ogólny stan zdrowia; niski poziom kulturowy pacjenta; nadmierne przepisywanie różnych leków, które mają wiele skutków ubocznych.

W wielu sytuacjach stwierdzono, że przyczyną może być także czynnik finansowy, gdy pacjent samodzielnie zastępuje leki podobnymi i tanimi opcjami, nie do końca rozumiejąc, że mają one nieco inny efekt. Wyróżnia się następujące przyczyny rozwoju opornego nadciśnienia tętniczego:

    

 • Niewłaściwa terapia – nieprawidłowe dawkowanie, częstotliwość podawania funduszy. Jeśli pacjent skarży się na złe samopoczucie, lekarz nie próbuje zmienić schematu leczenia,Zaplanuj dawkowanie i częstotliwość podawania.
 •   

 • Brak korekty stylu życia – nadwaga, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, soli, słodkich, wędzonych i smażonych potraw.
 •   

 • Przeciążenie objętościowe, które może być spowodowane ciężką niewydolnością nerek, stosowaniem leków przeciwnadciśnieniowych, nadmiernym spożyciem wody, soli i niewłaściwym leczeniem lekami moczopędnymi.

Prawdziwie oporne nadciśnienie opiera się na innych przyczynach rozwoju. Należą do nich niewykryte wtórne nadciśnienie tętnicze, ciężki stan nadciśnienia tętniczego lub wtórne nadciśnienie tętnicze.

Z powodu zidentyfikowanych przyczyn specjalista medyczny może przejrzeć obraz kliniczny pacjenta w celu przepisania odpowiedniego leczenia, które obniży ciśnienie krwi i znormalizuje samopoczucie pacjenta.

Niewłaściwy wybór narkotyków

Często zdarza się, że lekarz nie w pełni bada historię pacjenta, już zaleca natychmiastowe przyjmowanie leków.

Z czasem sytuacja nie poprawia się, ciśnienie krwi pozostaje na tym samym wysokim poziomie, pacjent czuje się gorzej każdego dnia, w wyniku czego diagnozuje pseudooporne nadciśnienie tętnicze.

Nowoczesne leczenie przeciwnadciśnieniowe leków powinno zapewnić optymalny wybór, tzn. lekarz zaleca pojedyncze lekarstwo (monoterapia) lub opracowuje konkretny schemat leczenia obejmujący kilka różnych leków.

Jak pokazuje praktyka, monoterapia jest zalecana dość rzadko, ponieważ kompleksowa terapia najczęściej pomaga osiągnąć stabilny efekt obniżający. Korzyści z tej terapii są następujące:

    

 1. Użyjstosowane są leki o różnych zasadach działania, które pozwalają kontrolować jednocześnie kilka jednostek ciśnienia patogenetycznego.
 2.   

 3. Ponieważ leczenie zawsze obejmuje dwa lub więcej leków, można je przepisać w stosunkowo niskiej dawce, co minimalizuje rozwój negatywnych zjawisk.
 4.   

 5. Jeśli przepisane są ustalone kombinacje, to znaczy jedna tabletka zawiera jednocześnie dwie silne substancje, poprawia to podatność pacjenta na przepisane leczenie.

W każdym przypadku, aby opracować właściwy schemat leczenia, lekarz musi wziąć pod uwagę stan pacjenta, nasilenie choroby, współistniejące patologie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku, a także listę działań niepożądanych.

Odpowiednie kombinacje leków:

    

 • Beta-adrenolityki i leki moczopędne.
 •   

 • Inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę oraz leki moczopędne. Czasami wskazane jest zastąpienie inhibitorów antagonistami receptora angiotensyny-2.
 •   

 • Blokery kanału wapniowego w połączeniu z beta-blokerami.
 •   

 • Leki moczopędne w symbiozie z blokerami wapnia.
 •   

 • Blokery alfa i beta.

Czasami lekarz stosuje inne kombinacje z lekami działającymi centralnie, jeśli uważa, że ​​z tym obrazem klinicznym będzie to bardziej uzasadnione. W niektórych przypadkach może to być bardziej złożony schemat, który obejmuje pięć lub więcej leków w szeregu.

Z reguły preferowane są leki o przedłużonym działaniu, które pozwalają zachować ich działanie przez 24 godziny. Wystarczy przyjmować takie tabletki raz dziennie, co znacznie poprawia przestrzeganie przez pacjenta zalecanego leczenia.

Przeczytaj artykuł -   Kawa podnosi lub obniża ciśnienie krwi

Interakcje z lekami

W praktyce medycznej często zdarzają się sytuacje, w których pacjent nie informuje lekarza, że bierze inne leki, podczas gdy pacjent nawet nie myśli o tym, że jego leki mogą zmniejszyć skuteczność leków przeciwnadciśnieniowych.

Dlatego bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aby zoptymalizować schemat leczenia, biorąc pod uwagę zasadę działania wszystkich tabletek.

Na przykład sterydy mogą wpływać na skuteczność leków obniżających ciśnienie krwi. Badania kliniczne wykazały, że u 20% sterydy powodują oporne nadciśnienie tętnicze. Czynnikiem ryzyka są pacjenci w podeszłym wieku.

Niektóre leki zawierają aminy współczulne. Aby obniżyć ciśnienie krwi, takie leki należy wyrzucić.

Jeśli nie można odrzucić sterydów, wówczas leki moczopędne są obowiązkowe w terapii. Na tle ich spożycia zaleca się kontrolę potasu, ponieważ może rozwinąć się hipokaliemia.

Istnieją również takie grupy leków, które mają wpływ na ciśnienie w połączeniu z lekami przeciwnadciśnieniowymi:

    

 1. Hormony płciowe. Niektóre środki antykoncepcyjne mogą nasilać i hamować przebieg nadciśnienia tętniczego, jeśli stosuje się duże dawki hormonów płciowych. Czynnikiem ryzyka w tej sytuacji jest nadwaga, palenie tytoniu, niewydolność nerek, obecność cukrzycy.
 2.   

 3. Leki, które bezpośrednio wpływają na współczulny podział układu nerwowego. W takim przypadku alfa-adrenolityki i beta-adrenolityki są obowiązkowo dodane do schematu leczenia, co pomaga zrównoważyć skutki uboczne tej interakcji.
 4.   

 5. Niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 6.   

 7. Leki przeciwdepresyjne z grupy trójpierścieniowej.

Często zdarza się, że z punktu widzenia pacjenta nieszkodliwy lek może być katalizatorem indukującym nadciśnienie tętnicze, w wyniku czego wpływają na narządy wewnętrzne – wątroba, nerki, mózg, siatkówka.

Podsumowując, warto powiedzieć, że przyczyną opornego nadciśnienia może być kombinacja kilku czynników egzogennych i wtórnych postaci nadciśnienia. Dlatego konieczne jest ustalenie konkretnych przyczyn tego stanu, a następnie wyeliminowanie czynników, a następnie przepisanie wieloskładnikowej terapii nadciśnienia tętniczego i więcej na ten temat w filmie w tym artykule.

Lek Recardio przeciwko nadciśnieniu zwalcza główną przyczynę wysokiego ciśnienia krwi - hormony stresu (kortyzol, adrenalina). To z ich powodu dochodzi do wzrostu częstości akcji serca, serce działa do granic możliwości, pompując więcej krwi.

ReCardio lek zmniejsza szkodliwe działanie hormonów poprzez przywrócenie metabolizmu tlenu. W rezultacie działanie wszystkich składników ma złożony wpływ na organizm, przyczyny choroby są eliminowane. Tak więc u pacjentów poziom cukru i cholesterolu spada, nadwaga znika.

Ponadto Recardio jest zalecany dla tych, którzy wracają do zdrowia po udarze, ponieważ dzięki połączonemu działaniu naturalnych ekstraktów w kapsułkach odnowa ciała będzie znacznie łatwiejsza.

Zalecamy przeczytanie recenzji pacjentów i opinii kardiologa na temat Recardio.

Życzymy ci zdrowia!

Rating
( No ratings yet )