Rodzaje nadciśnienia tętniczego – formy nadciśnienia tętniczego

Istnieją różne rodzaje nadciśnienia tętniczego (hormonalne, nerkowe, hemodynamiczne), rozwijające się na tle chorób podstawowych.

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stale wysokim ciśnieniem z powodu skurczu naczyń, co utrudnia przepływ krwi.

Do diagnozy nadciśnienia tętniczego konieczne jest, aby wskaźniki ciśnienia krwi osiągnęły 140/90 mm Hg. Art. i wyżej.

Różne czynniki ryzyka przyczyniają się do wzrostu presji, między innymi:

    

 1. nadmierne spożycie soli i niezrównoważone odżywianie;
 2.   

 3. otyłość;
 4.   

 5. wiek;
 6.   

 7. choroby nabyte i dziedziczne;
 8.   

 9. nieaktywny styl życia;
 10.   

 11. uzależnienia i nie tylko.

Istnieją różne klasyfikacje nadciśnienia, które oparte są na parametrach różnicowych. Wyróżnia się zatem następujące typy:

    

 • według pochodzenia – pierwotne i wtórne;
 •   

 • pod względem ciśnienia krwi – ciężkie, umiarkowane i łagodne;
 •   

 • przebieg choroby jest złośliwy i łagodny.
ReCardio (Detonic)- lek normalizujący funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Obniża ciśnienie krwi, eliminuje bóle głowy, normalizuje funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zatrzymuje ataki arytmii.

Lek ReCardio na nadciśnienie

Jest dostępny w postaci kapsułek, nie wpływa niekorzystnie na wątrobę i nie ma skutków ubocznych. Na głównej stronie naszej witryny możesz przeczytać szczegółowy opis Recardio, dowiedzieć się o jego składzie i zasadzie działania komponentów.

Według pochodzenia

Podstawowa postać nadciśnienia tętniczego jest również nazywana nadciśnieniem samoistnym. Pojawienie się tej choroby przyczynia się do wielu czynników, ale dokładne przyczyny jej powstania nie zostały zidentyfikowane do dziś.

Ten rodzaj nadciśnienia obserwuje się u 90–95% osób. Najczęściej rozwija się z powodu czynników dziedzicznych. W zależności od charakterystycznych objawów nadciśnienia tętniczego i stopnia uszkodzenia naczyń rozróżnia się te formy pierwotnego nadciśnienia tętniczego:

    

 1. hiperadrenergiczny;
 2.   

 3. normal i hyporenin;
 4.   

 5. hiperrenina.

Postać hiperadrenergiczną obserwuje się u 15% osób z nadciśnieniem pierwotnym. Powstaje w początkowych stadiach przebiegu choroby. DlaczegoTa choroba pojawia się w młodym wieku.

Ta forma nadciśnienia tętniczego charakteryzuje się wzrostem poziomu adrenaliny i noradrenaliny we krwi. Nadciśnieniu hiperadrenergicznemu towarzyszą takie objawy, jak:

Przeczytaj artykuł -   Diagnoza nadciśnienia i wykrycie nadciśnienia

    

 • nagły, ale krótkotrwały wzrost minutowej objętości krwi;
 •   

 • pulsowanie w głowie;
 •   

 • lęk;
 •   

 • blanszowanie lub zaczerwienienie krwi;
 •   

 • dreszcze.

Gdy pacjent jest spokojny, liczba uderzeń na minutę jest nie większa niż 9 razy. Jeśli ciśnienie krwi nie spada, może wystąpić kryzys nadciśnieniowy.

Gatunki, takie jak formy normalne i formy hiporeninowe, często rozwijają się u pacjentów w średnim wieku lub starszych. Aktywność reninowa i wzrost stężenia adrenaliny i sodu, które zbierają wodę w organizmie, przyczyniają się do tego zjawiska, w wyniku czego zwiększa się ilość krążącej krwi.

W tym okresie pojawiają się objawy nadciśnienia, takie jak obrzęk, lepkie dłonie, opuchnięta twarz i inne. Dlatego nie powinien pić dużo płynów i jeść soli.

Postać hiperreninowa rozwija się u 15-20% osób. Występuje głównie u młodych mężczyzn.

Przebieg tego rodzaju nadciśnienia tętniczego jest ciężki, ze spontanicznym wzrostem ciśnienia krwi (230/130 mm Hg). Ten stan charakteryzuje się bólami głowy, wymiotami i zawrotami głowy, a jeśli choroba nie jest leczona, pojawia się miażdżyca nerek.

Pierwotne nadciśnienie dzieli się na 3 stopnie. Na poziomie I (miękkim) wartości ciśnienia krwi mieszczą się w zakresie od 140/90 do 159/99 mmHg. st.

W tym przypadku ciśnienie stale rośnie. Zmiany narządów docelowych są nieobecne, a kryzysy nadciśnieniowe nie pojawiają się często. Z reguły 1 stopień nie jest leczony medycznie, wystarczy dostosowanie stylu życia (odmowa spożywania alkoholu, palenie tytoniu, sól, porażkaodżywianie, ćwiczenia).

II stopień (umiarkowany) charakteryzuje się wskaźnikami równymi 160/100 do 179/109 mm RT. Art. Okresy remisji pojawiają się znacznie rzadziej, ponadto są krótkotrwałe. Leczenie tej postaci nadciśnienia wymaga jednoczesnego przyjmowania jednego lub kilku leków przeciwnadciśnieniowych.

III stopień (ciężki) – wskaźniki ciśnienia krwi 180/110 i więcej mm RT. Art. Na tym etapie przebiegu choroby wpływają na narządy docelowe. Często przy nadciśnieniu tętniczym stopnia II i III rozwija się niewydolność serca i miażdżyca tętnic. Mogą również wystąpić obrzęk płuc i ataki astmy sercowej.

Przeczytaj artykuł -   Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe - co to jest, normuje według wieku

Warto zauważyć, że przy braku leczenia początkowego stadium nadciśnienia choroba będzie postępować szybko, co doprowadzi do kryzysu nadciśnieniowego. A on z kolei staje się przyczyną udaru i zawału serca.

Wtórne nadciśnienie tętnicze nazywane jest również objawowym nadciśnieniem tętniczym, ponieważ rozwija się z powodu dwustronnego uszkodzenia układu i narządu zaangażowanych w regulację ciśnienia krwi. Ta postać występuje u 20% pacjentów z nadciśnieniem, w wieku od 35 lat. Co więcej, najczęściej jego źródłem jest nerka.

Ten rodzaj nadciśnienia jest powikłaniem innej choroby, co znacznie komplikuje jej leczenie:

    

 1. Endokrynologia – występuje z powodu niedoczynności i nadczynności tarczycy, akromegalii, zespołu Cushinga itp.
 2.   

 3. Nerki – rozwijają się z powodu policystycznej choroby nerek, nefropatii cukrzycowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek i innych.
 4.   

 5. Choroby krwi.
 6.   

 7. Układ sercowo-naczyniowy – choroba serca, blok AV i tak dalej.
 8.   

 9. Lecznicze – pojawiają się z powodu działań niepożądanych po zażyciu leków.
 10.   

 11. Neurogenne – występują z powodu miażdżycy naczyń mózgowych, guzów, zapalenia mózgu i tak dalej.
Rating
( No ratings yet )
ReCardio - leczenie nadciśnienia i chorób serca