Mapa strony Polityka prywatności

Różne ciśnienie krwi na prawej i lewej ręce – dlaczego istnieje różnica w odczytach

Dlaczego różne ciśnienie krwi może być na różnych rękach? Jeśli różnica w dowodach jest duża, lekarz podejrzewa niebezpieczne problemy zdrowotne.

Ciśnienie krwi należy rozumieć jako najważniejszy parametr charakteryzujący pracę aparatu sercowo-naczyniowego.

Istnieją takie rodzaje ciśnienia: wewnątrzsercowe, żylne, włośniczkowe.

Z każdym biciem serca ciśnienie krwi zmienia się między najwyższym (skurczowym) a najmniejszym (rozkurczowym).

Ciśnienie krwi zależy od objętości krwi pompowanej na jednostkę czasu i oporu łożyska naczyniowego.

Ponieważ krew przepływa pod wpływem gradientu ciśnienia wytworzonego przez serce, maksymalne ciśnienie krwi zostanie zarejestrowane w lewej komorze (przy wyjściu z narządu), nieco niższe w tętnicach, a najniższe – w prawym przedsionku (przy wyjściu z serca).

Górne ciśnienie krwi pokaże ciśnienie w tętnicach w momencie, gdy serce skurczy się, krew zostanie z niego wypchnięta. Ten BP zależy od:

    

 1. redukcja siły;
 2.   

 3. stopień oporu wywierany przez ściany naczyń;
 4.   

 5. liczba redukcji na jednostkę czasu.

Niższe ciśnienie pokaże ciśnienie w tętnicach podczas relaksacji mięśnia sercowego. To minimalne ciśnienie krwi w pełni odzwierciedla opór w naczyniach obwodowych.

Gdy krew się porusza, amplituda wahań ciśnienia krwi maleje, a ciśnienie kapilarne i żylne nie zależą od fazy cyklu sercowego.

ReCardio - lek normalizujący funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Obniża ciśnienie krwi, eliminuje bóle głowy, normalizuje funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zatrzymuje ataki arytmii.

Lek ReCardio na nadciśnienie

Jest dostępny w postaci kapsułek, nie wpływa niekorzystnie na wątrobę i nie ma skutków ubocznych. Na głównej stronie naszej witryny możesz przeczytać szczegółowy opis Recardio, dowiedzieć się o jego składzie i zasadzie działania komponentów.

Różne ciśnienie krwi na rękach

Wszyscy ludzie są przyzwyczajeni do pomiaru ciśnienia krwi tylko na jednym ramieniu i wiedzą, co pokażąświerk będzie normą, a która nie jest.

Jednak ostatnie badania medyczne wykazały, że manipulacje należy wykonać natychmiast na obu kończynach. Jeśli uzyskano różne dane dla różnych rąk, może to być jakiś sygnał ciała o możliwych problemach zdrowotnych.

Dziwne, ale różny nacisk na prawą i lewą rękę jest dość powszechnym zjawiskiem. Gdy różni się w granicach 5 milimetrów rtęci, jak mówią lekarze, nie ma szczególnego powodu do niepokoju. Ale kiedy różnica jest znacząca, musisz natychmiast szukać wykwalifikowanej pomocy lekarzy.

Wyniki pomiaru ciśnienia krwi na rękach mogą się różnić z powodu kilku czynników, w tym:

    

 1. podniecenie, zwiększony nacisk na nerwy;
 2.   

 3. fizjologiczne cechy ciała;
 4.   

 5. stopień rozwoju mięśni;
 6.   

 7. zaburzenia krążenia;
 8.   

 9. obecność blaszek miażdżycowych.

Wielu pacjentów podczas pomiaru ciśnienia krwi jest trochę zaniepokojonych, lekko zdenerwowanych. Wkrótce osoba się uspokaja, ciśnienie wraca do normy, a wynik pomiaru się zmienia.

Jeśli chodzi o cechy anatomiczne ciała, u około 51% osób nacisk na prawą rękę jest zawsze wyższy niż na lewą kończynę. Dotyczy to szczególnie sportowców i osób, które od dłuższego czasu pracują fizycznie.

U takich osób zwłóknienie często rozwija się w mięśniach obręczy barkowej, powodując pogrubienie i zagęszczenie nóg lewego mięśnia łokciowego. Dlatego doszło do naruszenia pakietu nerwowo-naczyniowego, który przechodzi wzdłuż lewej strony ciała.

Płytki miażdżycowe to złogi cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Przyczyny patologii u każdej osoby są różne, ale najczęściej naruszenie jest związane z:

Przeczytaj artykuł -   Hipertoniczny i hepatatoniczny

    

 • nadwaga;
 •   

 • nadmierne spożycie soli;
 •   

 • przejadanie się.

Co to za sygnalizacja?

Jak już wspomniano, różnica ciśnienia krwi na lewej i prawej ręce zwykle nie powinna przekraczać 5 mm RT . Art., Ale różnica do 10 mm wskaże postęp miażdżycy naczyń.

Jeśli wskaźniki różnią się o 15 lub nawet 20 mm, stanie się to przyczyną diagnozowania organizmu pod kątem bardziej niebezpiecznych chorób. Dlaczego więc może istnieć różnica w zeznaniach w różnych rękach.

Dla młodego człowieka oznacza to obecność wad naczyniowych u osób w średnim wieku i starszych – rokowanie nie jest zbyt pocieszające:

    

 1. choroba niedokrwienna serca;
 2.   

 3. powikłanie nadciśnienia;
 4.   

 5. zaburzenia krążenia w mózgu.

Pod warunkiem, że nieprawidłowości zostaną wykryte w odpowiednim czasie, możliwe jest zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego, krwotocznemu, udarowi niedokrwiennemu.

Różnica ciśnienia krwi na lewej i prawej ręce czasami objawia się nieprzyjemnymi odczuciami: osłabieniem, zmniejszonymi reakcjami, zawrotami głowy. Ale możliwe jest, że ciśnienie krwi nie przejawia się w żaden sposób i można je obliczyć tylko poprzez regularne pomiary ciśnienia na obu rękach.

Osoba cierpiąca na nadciśnienie musi wiedzieć o swoich dopuszczalnych różnicach na obu rękach, ponieważ norma ciśnienia krwi jest indywidualną koncepcją. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, należy skonsultować się z lekarzem. Pozwoli to szybko postawić diagnozę, wyznaczyć termin:

Należy pamiętać, że ciśnienie krwi należy mierzyć obiema rękami zarówno w domu, jak i w klinice. Gdy kardiolog lub terapeuta nie wykonuje poprawnie pomiarów, może to wskazywać na niewystarczającą uwagę pacjenta.

Czasami istnieje potrzeba wykonywania manipulacji podczas siedzenia, a następnie stania.

Jak mierzyć ciśnienie krwi

Najłatwiejszym sposobem pomiaru ciśnienia krwi na rękach jest użycie automatycznych lub półautomatycznych modeli monitorów ciśnienia krwi. Te pierwsze korzystnie różnią się tym, że mogą niezależnie pompować powietrze do mankietu, wystarczy nacisnąć specjalny przycisk.

Takie urządzenia są w stanie określić puls pacjenta, przechowywać informacje o 10 lub więcej wymiarach w pamięci.

Zaleca się unikanie używania mierników ciśnienia krwi, które mierzą ciśnienie tylko na nadgarstku, ponieważ dostarczają one niewystarczająco dokładne dane. Gdy dana osoba ma również arytmię, na takim urządzeniu pojawi się jeszcze większy błąd.

W takich sytuacjach mądrze jest nabywać modele mechaniczne, które są zwykle używane w klinikach. Ręczny monitor ciśnienia krwi nie jest tak wygodny w użyciu, ale jeśli zastosowana zostanie technologia, procedura jest najdokładniejsza.

Zasady pomiaru ciśnienia krwi są następujące:

    

 1. musisz usiąść wygodnie, lepiej usiąść przy stole, siedzieć przynajmniej 5 minut bez ruchu;
 2.   

 3. umieść mankiet tonometru 5 cm powyżej łokcia, a zrelaksowana ręka powinna leżeć na stole;
 4.   

 5. załóż stetoskop;
 6.   

 7. do mankietu pompuje się do 220 mm Hg. Art. lub wyższy, jeżeli podejrzewa się wyższe ciśnienie;
 8.   

 9. powoli upuszczaj powietrze (z przybliżoną prędkością 2-4 mm na sekundę), skupiając się na tarczy.

Natychmiast po usłyszeniu pierwszych uderzeń serca należy zapamiętać odczyty urządzenia. Ta liczba będzie równa ciśnieniu skurczowemu (górnemu, sercowemu). Kiedy ciosy nie będą już słyszalne, popraw drugą cyfrę – ciśnienie rozkurczowe (niższe, naczyniowe).

Pomiary ciśnienia krwi wykonuje się najpierw po lewej, a następnie po prawej stronie. Czasami konieczne jest wykonanie 2 powtarzanych pomiarów w odstępie 2-3 minut. Jeśli dana osoba widziała przynajmniej kilka razy w swoim życiu,jak przeprowadzić manipulację, z łatwością opanuje tę technikę.

Przeczytaj artykuł -   Górne i dolne ciśnienie krwi - co oznacza u osoby od 120 do 80

Jeśli chodzi o urządzenia półautomatyczne i automatyczne, niezależnie określą „pukanie” serca i wyświetlą informacje na ekranie LCD.

Co musisz wiedzieć

Ciśnienie krwi uważa się za normalne, jeśli mieści się w zakresie 120/80. Warto jednak zrozumieć, że liczba ta może się różnić w zależności od wieku danej osoby, jej indywidualnych cech, pory dnia i innych czynników. Tak zwane robocze lub normalne ciśnienie krwi dla każdego ma swoje:

    

 • wiek od 16 do 20 lat – 100-120 / 70-80;
 •   

 • wiek 20-40 lat – 120-130 / 70-80;
 •   

 • wiek 40-60 lat – do 140/90;
 •   

 • powyżej 60 lat – 150/90.

Aby uzyskać dokładne pomiary ciśnienia krwi na prawej i lewej ręce, musisz powstrzymać się od picia alkoholu 1 godzinę przed manipulacją napoje kofeinowe. Nie można wykonywać pomiarów, jeśli pęcherz jest pełny, spowoduje to natychmiastowy wzrost tonometru o 10 milimetrów.

Pomiary należy wykonywać w komfortowym otoczeniu o normalnej temperaturze otoczenia. Prawidłowe jest, jeśli podczas zabiegu pacjent siedzi w stanie zrelaksowanym przez co najmniej 5 minut. Ręka, w której będą zakładane mankiety, powinna być ustawiona w takiej pozycji, aby znajdowała się na tym samym poziomie co serce.

Podczas pomiaru ciśnienia krwi nie możesz się poruszać, mówić, może to być przyczyną, że wynik będzie wyższy niż w rzeczywistości.

Pomiędzy pomiarami konieczne będzie wytrzymanie czasu 3-5 minut, co jest konieczne, aby ciśnienie w naczyniach na ramieniu normalizowało się po ściśnięciu mankietu, wynik nie okazał się wyższy. Film w tym artykule będzie działał jako rodzaj instrukcji pomiaru ciśnienia krwi.

Lek Recardio przeciwko nadciśnieniu zwalcza główną przyczynę wysokiego ciśnienia krwi - hormony stresu (kortyzol, adrenalina). To z ich powodu dochodzi do wzrostu częstości akcji serca, serce działa do granic możliwości, pompując więcej krwi.

ReCardio lek zmniejsza szkodliwe działanie hormonów poprzez przywrócenie metabolizmu tlenu. W rezultacie działanie wszystkich składników ma złożony wpływ na organizm, przyczyny choroby są eliminowane. Tak więc u pacjentów poziom cukru i cholesterolu spada, nadwaga znika.

Ponadto Recardio jest zalecany dla tych, którzy wracają do zdrowia po udarze, ponieważ dzięki połączonemu działaniu naturalnych ekstraktów w kapsułkach odnowa ciała będzie znacznie łatwiejsza.

Zalecamy przeczytanie recenzji pacjentów i opinii kardiologa na temat Recardio.

Życzymy ci zdrowia!

Rating
( No ratings yet )